Miej odwagę! - II edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego

Alpinus Expedition Team oraz Olga Morawska zapraszają do udziału w II edycji Memoriału
im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!. Projekty można zgłaszać już od wtorku 8 listopada 2011 r. do wtorku 31 stycznia 2012 r. do godz. 24.00, na stronie www.alpinus-miejodwage.pl. Ogłoszenie zwycięzcy II edycji Memoriału tradycyjnie odbędzie się podczas Festiwalu Podróżników KOLOSY w Gdyni, w dniach 9-11 marca 2012 r.

– Bardzo się cieszę, że kolejny raz damy szansę miłośnikom podróży i sportu.  I edycja Memoriału okazała się być strzałem w dziesiątkę. Zarówno  zainteresowanie naszą akcją jak i poziom zgłoszonych projektów mile nas zaskoczyły, dlatego też zdecydowaliśmy się nagrodzić więcej osób w ramach Alpinus Testing Team. Już jestem ciekawa tegorocznych propozycji i pomysłów – mówi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.

Do 31 stycznia 2012 r., poprzez stronę www.alpinus-miejodwage.pl można zgłaszać projekty wypraw różnych aktywności: poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich czy żeglarskich (regulamin konkursu dostępny pod adresem: http://alpinus-miejodwage.pl/regulamin.htm). Wszystkie zgodne z regulaminem projekty są publikowane na stronie Memoriału, a od 1 lutego, przez miesiąc, każdy może zagłosować na najciekawszy jego zdaniem projekt. O wygranej zdecydują głosy Internautów (50%) oraz ocena Kapituły Memoriału (50%), w której skład wchodzą: Olga Morawska, Zenon Raszyk – przedstawiciel marki Alpinus, oraz członkowie Alpinus Expedition Team. Przy wyborze projektów pod uwagę brane będą oryginalność, pomysłowość, ale także prawdopodobieństwo realizacji zaproponowanych wypraw. Główna nagroda Memoriału to roczne członkostwo w elitarnym zespole Alpinus Expedition Team oraz wsparcie finansowe umożliwiające realizację wymarzonego projektu. Wyniki II edycji Memoriału zostaną ogłoszone w marcu 2012 r. podczas Festiwalu Podróżników KOLOSY w Gdyni. W tej edycji już oficjalnie, w ramach nowopowstałego projektu Alpinus Testing Team, nagrodzone zostanie dodatkowe 5 pomysłów zgłoszonych do Memoriału.

Przypomnijmy, zwycięzcą pierwszej edycji Memoriału bezapelacyjnie został projekt Stefana Czernieckiego „Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Jego autor wszedł w skład prestiżowego zespołu Alpinus Expedition Team, a już 11 listopada wyrusza do Amazonas na południu Wenezueli zrealizować wymarzoną wyprawę. Projekt będzie wiązał się m.in. z kilkudniową przeprawą łodziami
w górę Orinoco. W jej ramach odbędzie się także pionierska, kajakowa eksploracja bezimiennych cieków – dopływów Rio Cunucunuma oraz Orinoco. Planowana jest również eksploatacja zielonego przedmurza okolicznych, często bezimiennych, tepuis – skalnych ostańców, jednych z najstarszych gór świata. Przy sprzyjających okolicznościach Czerniecki chciałby stanąć na wierzchołku jednego
z nich. Ogromnym wyzwaniem będzie dotarcie w serce regionu Amazonas, gdzie od 25 lat żaden
z wenezuelskich naukowców nie otrzymał od wojska ani urzędu ochrony środowiska pozwolenia na legalną eksplorację tych terenów. Dlatego, jak mówi Czerniecki: „Niezwykle ciężko określić dokładny plan przedsięwzięcia: kraj, do którego lecę, jest chyba najbardziej nieprzewidywalnym na i tak już nieobliczalnym kontynencie latynoamerykańskim. Jedno jest pewne: przygody będą. Oby tylko szczęśliwe. Będziecie mogli je śledzić na stronie Memoriału www.alpinus-miejodwage.pl

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pasji, pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń, poszukiwania nowych wyzwań.

– Zdecydowaliśmy się na realizację Memoriału im. Piotra Morawskiego, ponieważ uważamy, że warto zachęcać ludzi do aktywnego eksplorowania świata i wspierać ich w dążeniu do realizacji ekstremalnych i nietuzinkowych wyzwań. Chcielibyśmy w ten sposób zarażać pasją odkrywania, tak jak swego czasu robił to Piotr. Dlatego już drugi raz zapraszamy chętnych do udziału w Memoriale i walki o członkostwo w Alpinus Expedition Team. Memoriał jest bardzo otwartym projektem, do udziału w którym zachęcamy wszystkie również początkujące lub mało znane osoby, które dzięki naszemu wsparciu mogą zaprezentować się szerszej publiczności. Mam nadzieję, że tak jak w poprzednim roku uczestnicy przestawią fascynujące projekty i odkryjemy młode i pełne pasji osoby, które będą popularyzować swoimi działaniami outdoor, podróżowanie lub wspinaczkę tak jak kiedyś robił to Piotr  – mówi Zenon Raszyk, przedstawiciel marki Alpinus.

* * * * *
Piotr MorawskiPiotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) – doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca
6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Był także członkiem Alpinus Expedition Team.
Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie – nie pobitego do tej pory – rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro.
W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.
www.alpinus-miejodwage.pl
www.piotrmorawski.com

Alpinus Expedition Team to zespół wspieranych przez markę Alpinus polskich wspinaczy
i podróżników, którzy poszukują nowych ekstremalnych wyzwań, często w dziewiczych rejonach świata. Alpinus Expedition Team tworzą: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Jacek Kudłaty, Piotr Gąsiorowski i Stefan Czerniecki.
www.alpinus.pl

Alpinus Testing Team to grupa miłośników podróży i sportów ekstremalnych, wyłonionych podczas
I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego, której zadaniem jest testowanie i opiniowanie produktów marki Alpinus. Działalność grupy ma pomóc w udoskonalaniu kolekcji, tak aby jeszcze lepiej mogła służyć potrzebom wymagających odbiorców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów.

Dodatkowe informacje:
Patrycja Drabik, tel. 603 670 509, pr@alpinus.pl
Anna Wróblewska, tel. 697 223 850, ania@krokdalej.pl