Festiwal Górski WONDÓŁ CHALLENGE 2011 - rusza 2. edycja!

W dniach 11-13 lutego 2011 r. w Gliwicach i Szczyrku wystartuje druga edycja Festiwalu Górskiego WONDÓŁ CHALLENGE. Wondół Challange
Goœciem specjalnym Festiwalu będzie generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy, i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Na festiwalowej scenie wystąpi również wybitny polski himalaista Piotr Pustelnik.

Festiwal będzie odbywał się w dwóch miejscach:
1. w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Œląskiej w Gliwicach – 11 lutego 2011 r.;
2. w Orlim GnieŸdzie w Szczyrku – 11-13 lutego 2011 r.

Festiwal wysokich lotów! – hasło przewodnie tegorocznego spotkania, podkreœla fakt, że nie jest to tylko i wyłącznie impreza dla miłoœników gór. Podczas festiwalu Generał Mirosław Hermaszewski opowie o wielkiej przygodzie swojego życia, jaką był lot w kosmos z 1978 roku.
Spotkania z Generałem zaplanowane są na: 11 lutego (piątek) godz.17.00 w EMPIKu Silesia w Katowicach.
Generał będzie goœciem spotkania w ramach Klubu National Geographic Polska; – godz. 21.00 w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Œląskiej w Gliwicach.
12 lutego (sobota): – godz. 20:00 w Orlim GnieŸdzie w Szczyrku.

Na Festiwalu wystąpią również: Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Edyta Ropek, Mistrzyni Europy we wspinaczce sportowej na czas oraz Ola Dzik, himalaistka młodego pokolenia.

Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy górskie nagrodzone na słynnym Banff Mountain Film Festival 2010 – najważniejszym festiwalu o tematyce górskiej na œwiecie.

Dla uczestników przygotowano ponadto wiele atrakcji:
– dla mniej aktywnych – pokazy ratownictwa GOPR z udziałem œmigłowca;
– dla bardziej aktywnych – bieg „Rockcommended Winter Run”. W tym roku bieg odbędzie się na dwóch dystansach 7100 m i 1500 m. Przy tej okazji będzie można posłuchać porad biegacza górskiego z zespołu The North Face, Tomka Klisza (12 lutego, sobota godz. 14.00);
Kacper Kowalski, fotograf wyróżniony w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska, zaprezentuje impresjonistyczne, zimowe zdjęcia wykonane z lotu ptaka;
– będzie można także obejrzeć wystawę zdjęć Adama Brzozy utytułowanego fotografa z Zakopanego, współpracującego z redakcją National Geographic Polska;
– jak zwykle organizatorzy zadbali o najmłodszych uczestników, w tym roku będzie można wznieœć się nad Szczyrkiem balonem na uwięzi oraz zakosztować kosmicznych widoków w dmuchanym symulatorze promu kosmicznego.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów w Gliwicach zostanie przekazany na Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalnoœci Charytatywnej RADAN.

Szczegółowy program festiwalu na www.wondol-challenge.pl

Anna Wróblewska