II edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! rozstrzygnięta

Ogłoszenie laureatów II edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! nastąpiło 11 marca 2012 r. Szymon Kowalczykpodczas festiwalu KOLOSY w Gdyni.
Głosami internautów i Kapituły wygrał projekt „Samotnie na dach Sahary” autorstwa Szymona Kowalczyka. Dodatkowo wyróżniono dwie wyprawy: „Na handbike’u Kobieta na Pico del Veleta” Kariny Jasińskiej oraz „Jak skończę roczek pojadę pod Kazbek. Z mamą” Natalii Kozub z mamą Pauliną.

Do II edycji Memoriału Miej odwagę! zgłoszono ponad 100 projektów wypraw. Zwycięzca i wyróżnieni staną się na rok członkami Alpinus Testing Team oraz otrzymają nagrody przygotowane przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
O wygranej zadecydowały głosy internautów (50%) oraz Kapituły (50%), w skład której weszli: przedstawiciel marki Alpinus, Olga Morawska oraz członkowie Alpinus Expedition Team, w tym zwycięzca zeszłorocznej edycji – Stefan Czerniecki.

Karina Jasińska– Poziom tegorocznych prac przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Przyznam, że czytając niektóre projekty, sam czułem inspirację. Czuję wobec tych wszystkich wspaniałych Podróżników, którzy zgłosili swoje projekty na Memoriał, wielką wdzięczność. Fajnie, że są tacy ludzie. Że próbują. Że mają pasję i chcą spełniać Marzenia. Z całego serducha życzę każdemu z nich realizacji tych pomysłów – mówi Stefan Czerniecki, laureat I edycji Memoriału.

Zwycięski projekt „Samotnie na dach Sahary” zakłada samotną eksplorację Gór Tibesti w północno – centralnej części Czadu, a konkretnie wulkanu Emi Kussi, który jest najwyższym szczytem tego kraju i całej Sahary oraz wulkanu Tousside, znajdującego się w części północnej masywu. Oba szczyty prawdopodobnie nie mają jeszcze polskiego wejścia. Jednak jak podkreśla autor projektu, Szymon Kowalczyk, głównym celem wyprawy są mieszkający tam ludzie i ich historie, tak, by po powrocie móc przybliżyć szerszej społeczności w Polsce, codzienne obyczaje i troski mieszkańców Czadu.

Paulina i Natalia Kozub– Zwycięstwo w II edycji Memoriału Miej Odwagę! jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Cieszę się podwójnie – Czad, kraj mało znany i rzadko odwiedzany pojawi się na ustach. Poprzez realizację projektu, mam szansę przybliżyć nieco ten kawałek świata. Na pewno nie będzie łatwo dotrzeć w pojedynkę w Góry Tibesti. Ale z całą pewnością o Piotrze Morawskim i idei wspierania zapalonych podróżników tam usłyszą – mówi Szymon Kowalczyk.

Główna nagroda Memoriału to roczne członkostwo w elitarnym zespole Alpinus Expedition Team oraz sfinansowanie wymarzonego projektu. Jednak w tym roku, biorąc pod uwagę wysoki poziom wypraw zgłoszonych do Memoriału oraz chęć pomocy w urzeczywistnieniu jak największej ich liczby, przyznano także wyróżnienia dla dwóch projektów. Ich pomysłodawczynie otrzymają od marki Alpinus zarówno wsparcie sprzętowe, będące elementem ich uczestnictwa w projekcie Alpinus Testing Team, jak i wsparcie finansowe, ułatwiające im zrealizowanie upragnionych wypraw. Pierwsze z wyróżnień przyznano Paulinie Kozub i pracy „Jak skończę roczek to pojadę pod Kazbek. Z mamą.”, która cieszyła się największą popularnością wśród internautów. Jego autorka pragnie wraz ze swoją córeczką wybrać się do Gruzji, gdzie planuje zdobyć Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. Natomiast drugie wyróżnienie zostało przyznane Karinie Jasińskiej, w ramach projektu „Na handbike’u Kobieta na Pico del Veleta” zamierza pomimo braku władzy w nogach, na rowerze napędzanym siłą rąk pokonać trasę liczącą ponad 1000 km w tym podjazd Pico del Veleta – czyli najwyższy podjazd rowerowy w Europie położony w masywie Sierra Nevada. Relacje z wypraw wszystkich laureatów będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.alpinus-miejodwage.pl.

Bardzo cieszę się, że udało nam się znaleźć fundusze na wsparcie trzech ciekawych projektów. Szymon pojedzie na Saharę, a dziewczyny przy niedużym dodatkowym wsparciu, które – o czym jestem przekonana, uda im się znaleźć, pojadą w miejsca o których marzą. Dlaczego jestem przekonana, że dziewczyny znajdą dodatkowe środki? Z dwóch powodów. Dlatego, że pokrywamy większość kosztów wyprawy czyli znaleźć trzeba na prawdę niewiele, ale przede wszystkim dlatego, że to bardzo zaradne i fajne młode kobiety! Poradzą sobie. Oczywiście my także, dalej będziemy je wspierać – mówi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pasji, pozytywnej energii, odwagi poszukiwania nowych wyzwań. Aby zachęcić ludzi do realizowania ich marzeń, marka Alpinus i Olga Morawska – pomysłodawczyni akcji, zdecydowali się stworzyć konkurs dla wszystkich ludzi
z pasją, którzy kochają podróże. Przy wyborze wszystkich nagrodzonych projektów pod uwagę brane były oryginalność, pomysłowość, ale także prawdopodobieństwo realizacji zaproponowanych wypraw. Więcej informacji o Memoriale znajduje się na stronie www.alpinus-miejodwagę.pl.

Partnerzy: Fundacja Wspierania Polskiego Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Alpinizmu

* * * * *
Piotr Morawski (ur. 27.12. 1976, zm. 08.04.2009) – doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Był także członkiem Alpinus Expedition Team. Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie – nie pobitego do tej pory – rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro.
W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.
www.piotrmorawski.com

Alpinus Expedition Team to zespół wspieranych przez markę Alpinus polskich wspinaczy i podróżników, którzy poszukują nowych ekstremalnych wyzwań, często w dziewiczych rejonach świata. Alpinus Expedition Team tworzą: Edyta Ropek, Jacek Kudłaty, Piotr Gąsiorowski i Stefan Czerniecki.

Alpinus Testing Team to grupa miłośników podróży i sportów ekstremalnych, wyłonionych podczas
I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego, której zadaniem jest testowanie i opiniowanie produktów marki Alpinus. Działalność grupy ma pomóc w udoskonalaniu kolekcji, tak aby jeszcze lepiej mogła służyć potrzebom wymagających odbiorców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów.

Katarzyna Moskalik