Ukazał się kolejny numer Taternika (1/2010)

Rok temu, w kwietniu, pożegnaliśmy Piotra Morawskiego. Zginął podczas wspinaczki na Dhaulagiri. W rocznicę tragedii, to wydanie „Taternika” poświęcamy pamięci Piotra. Był nadzieją polskiego himalaizmu zimowego..

A właśnie w tym numerze Artur Hajzer opowiada o planach podboju Himalajów zimą, czyli o programie „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”. Janusz Kurczab, w sondzie, którą przeprowadziliśmy na temat projektu, zwraca uwagę, by nie zapomnieć też o siedmiotysięcznych szczytach w Himalajach.

I faktycznie ze zdobywaniem zimą ośmiotysię-czników, z wchodzeniem na niezdobyte jeszcze siedmiotysięczniki trzeba się spieszyć, bo zrobią to za nas inni. Tak stało się w marcu tego roku. Polską wyprawę na dziewiczy szczyt Takargo (6771 m), który położony jest w Dolinie Rolwaling w Himalajach Nepalu, uprzedzili Amerykanie. Pierwsi zdobyli tę górę.

W tym roku mija 30 lat Polaków na El Capitanie. Opracowanie na ten temat wraz z wykazem przejść przygotował Rudaw Janowic. Przedstawiamy również do tej pory nigdzie niepublikowany schemat drogi Reticent Wall Jacka Czyża.

Nie jestem wrogiem wspinania, nie odetnę ludzi od gór – podkreśla w naszym wywiadzie dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński. Rozmawiamy z nim o trzech ważnych i trudnych dla nas sprawach: bazie noclegowej w Tatrach, której losy wciąż się ważą, o udostępnieniu nowych rejonów do wspinania, kolejnych jaskiń. Dyskutujemy o piknikach pod Mnichem i komercji w jaskiniach tatrzańskich.

Przedstawiamy też pierwsze w Polsce badanie – porównanie występowania urazów w grupie juniorów i seniorów uprawiających wspinaczkę sportową.

A ponadto, w tym wydaniu wiele innych informacji, relacji. Sporo ciekawostek przysłał nam z Chamonix Piotr Paćkowski. A pewien 52-latek w rok zdobył 52 czternastotysięczniki Kolorado. Ale o tym opowie Wam już Jacek Czyż.

 

Spis treści:

Od redakcji
30 lat po zdobyciu Everestu zimą
In memoriam – Piotr Morawski:
Działalność górska Piotra Morawskiego (J. Kurczab)
O Piotrze (O. Morawska)
Był społecznikiem (D. Kicińska)
Plan: podbój Himalajów zimą (A. Hajzer)
Sonda o programie Artura Hajzera
We wrześniu – wyścig na Elbrus, zgłoś się (P. Xięski, A. Hajzer)
Pierwsze wejście na Takargo (6771)
Kangczendzonga – polska góra w Himalajach (W. Brański)
Książka: „W górach” pod red. W. Brańskiego
Wenezuela: dwie nowe polskie drogi
Droga pierwsza: Lapa, Yuca y Kachiri (B. Szybiński)
Misterios – kolejna polska droga na Acopan Tepui (M. Tomaszewski)
Nowa polska droga w Chile (M. Drózd)
Czternastotysięczniki Kolorado (J. Czyż, współ. Rudaw Janowic)
Znów solówka na El Capitanie (M. Raganowicz)
Polacy na El Capitanie (Rudaw Janowic)
Schemat Reticent Wall – El Capitan (J. Czyż)
Njupeskär – najwyższy wodospad Szwecji zimą (A. Pronobis)
Nowe wiadomości o starych drogach: Ważecka Turniczka (J. Pepol, P. Minkiewicz)

Renata Wcisło