Subaru Freerajdy Climbing Team kupują bilet w Centralny Tien-Shan

Centralny Tien-Shan, pasmo Zachodnie Kokshaal-Too, rejon Kizil-Asker.

Pik Minsk 5045m

Tam chcemy się udać tego roku. Startujemy 2 sierpnia z Warszawy. Nasza wyprawa będzie trwała 5 tygodni. Skład kameralny: Michał Król Nowy Targ, Adam Kokot fotograf – Nowy Targ i Andrzej Sokołowski Jelenia Góra – Jagniątków. Lecimy do Biszkeku, później  autem w stronę miasta Narin i dalej w same góry pod granicę kirgisko-chińską.  Celem głównym będzie Pik Minsk 5045m, wybitna prawdopodobnie granitowa ściana. (foto poniżej) położona w paśmie Kokshaal -Too.

Nie wiemy jaką wysokość ma ta ściana bo jeszcze nie ma na niej drogi.  Rejon słynie ze zmiennej pogody zatem jak uda się zrobić chodź jedną drogę to będzie super.dlatego bierzemy sprzęt na wspinanie zimowe-alpejski styl i letnie – styl kapsułowy. W zależności jakie będą warunki takiego użyjemy.

Najwyższym szczytem w rejonie jest Kizil-Asker 5842 na jego ścianie położonej już po stronie chińskiej biegnie tylko jedna droga- 6b w skali rosyjskiej. Z tego co wiemy wszystkie szczyty są już zdobyte łatwymi drogami lub graniami.  Po około dwóch tygodniach dołączy do nas trzyosobowa wyprawa warszawsko-wrocławska w składzie Michał Kasprowicz, Wojtek Ryczer, Rafał Zając. Będziemy mieli wspólną bazę, chłopaki mają w
planach wspinanie mikstowe.

Andrzej Sokołowski