SUDECKI KLUB WYSOKOGÓRSKI

DZIAŁALNOŚĆ Sudeckiego Kluby Wysokogórskiego

DZIAŁALNOŚĆ Sudeckiego Kluby Wysokogórskiego

ZAWODY I OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE


Pierwsze oficjalne zawody skałkowe w naszym rejonie odbyły się w dniach 7-9 maja 1976 roku, przy okazji tzw. Zlotu Skałkowego Federacji Akademickich Klubów Alpinistycznych (FAKA).
Konkurencja pań odbyła się na jednej drodze na Sokoliku Dużym, z udziałem tylko trzech zawodniczek. Zwyciężyła Irena Kęsa. W konkurencji męskiej, rozegranej na Sokoliku Dużym i Sukiennicach, triumfował Aleksander Lwow przed Kazimierzem Ambrożym i Przemysławem Piaseckim.

Jeszcze tego samego roku 5-6 maja rozegrano w Górach Sokolich międzynarodowe zawody skałkowe, które zgromadziły na starcie około dwudziestu zawodników, w tym po dwóch z ZSRR i Czechosłowacji. Wspinano się na Husyckich Skałach i na Sokoliku Małym.
Zwyciężył leningradczyk Wiktor Markiełow przed Aleksandrem Lwowem i Ryszardem (Rico) Malczykiem.

Zawody w WojcieszowieW 1977 roku zorganizowano, na zlecenie Polskiego Związku Alpinizmu, Międzynarodowe Zawody Wspinaczkowe w Wojcieszowie, nad którymi patronat objęła Irena Kamieńska- Siuta- Wicewojewoda Jeleniogórski. Impreza uzyskała wielkie uznanie za doskonałą organizację i popularyzację taternictwa. Nie odbyłaby się bez pomocy ze strony dyrektora WKFiT-UW Juliana Gazdowskiego i jego zastępcy Mariana Michalskiego. Z pośród członków SKW uczestniczyli Krzysztof Czarnecki, Władysław Janowski, Kazimierz Śmieszko.

class="tekstglowny">Następnymi zawodami były III Otwarte Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaniu skałkowym, w których wzięli udział:
Indywidualnie:
- Zbigniew Czyżewski SKW III miejsce
- Władysław Janowski SKW V miejsce
Zespołowo:
- Zbigniew Czyżewski SKW i Ryszard Malczyk AKA Kraków II miejsce
- Krzysztof Czarnecki SKW i Władysław Janowski SKW V miejsce

Wojcieszów zawodyOrganizatorem kolejnych zawodów pod nazwą Memoriał Wojciecha Myszkowskiego, które rozegrano 1 listopada 1978 roku, były kluby z Poznania i Jeleniej Góry. Udział wzięło 19 zawodników, którzy wspinali się na Jastrzębiej Turni. Kolejna lista zwycięzców była następująca: Zbigniew Czyżewski ( Małolat), Stanisław Handl i Piotr Paćkowski.

W czerwcu 1979 roku rozegrano mistrzostwa AKA Poznań we wspinaniu skałkowym na Skalnym Moście. Wygrał je Stanisław Handl przed Krzysztofem Pankiewiczem i Tadeuszem Karolczakiem.

class="tekstglowny">Olbrzymią popularnością cieszyły się w Związku Radzieckim zawody wspinaczkowe i kraj ten jest tego kolebką. Obowiązywały tam dwa rodzaje tego typu współzawodnictwa: indywidualne i zespołowe, a w nich tzw. zawody krymskie. Na III Międzynarodowe Zawody Skałkowe na Krymie Jałta 80- pojechały z Polski cztery osoby, w tym dwie z Jeleniej Góry t.j. Krzysztof Czarnecki i Władysław Janowski. Obowiązywały konkurencje wspinania na czas, w których najlepsze miejsce w ekipie polskiej miał W. Janowski osiągając jedenaste miejsce. Należy jeszcze wspomnieć, iż były to nieoficjalne mistrzostwa Europy.

W roku 1981 dokładnie 10 maja odbyła się w Międzygórzu pierwsza runda SKAŁKOWEGO PUCHARU POLSKI organizowana przez Sudecki KW z Jeleniej Góry. Zwyciężył Janusz Nabrdalik z KW Katowice przed Aleksandrem Lwowem. II runda SKAŁKOWEGO POLSKI (tego samego roku, 31 maja), również organizowanego przez Sudecki KW odbył się w Śnieżnych Kotłach, zwycięzcą okazał się Krzysztof Pankiewicz KW Łódź, przed Andrzejem Marciszem AKA Kraków i Wojciechem Bryłą z AKA Kraków, najlepszym z SKW był Kazimierz Śmieszko zajmując szóstą lokatę.

W 1983 roku środowisko wrocławskie zorganizowało tzw. Puchar Sokolików, na którym składały się trzy spotkania: w kwietniu, maju i październiku. Puchar zdobył Szymon Serwatka przed Aleksandrem Wysoczańskim i Andrzejem Budzanoskim.

Puchar zawodówW 1985 roku zostały zorganizowane kolejne zawody organizowane przez Klub Wysokogórski we Wrocławiu, o charakterze lokalnym. Zwyciężył w nich znowu Zbigniew Czyżewski.
Kolejne lata zawodów to 1991 rok rozegrano na skale Fajka i na skale Tępej odbyły się zawody wewnętrzno-klubowe zorganizowane przez Poznański Klub Wysokogórski. Przez kilka lat nie organizowano zawodów we wspinaniu na terenie Sudeckiego KW, dopiero w 2001 roku ponowiono organizowanie Pucharu Gór Sokolich, tym razem organizowane przez Sudecki Klub Wysokogórski, gdzie rozegrano eliminacje na czas na skale - Sukiennicach i finały na skałce Jastrzębiec. Spośród kobiet wygrała Sylwia Bukowicka (aktualnie jedna z lepszych kobiet w Polsce wspinających się w Himalajach).

Dwa lata później jako Sudecki Klub Wysokogórski zorganizowaliśmy kolejną edycję Pucharu Gór Sokolich. Zawody rozegrały się na skale Ptak i Krzywej Turni, eliminacje odbyły się na czas, a finał na trudność. Zwyciężył Andrzej Makarczuk KW Łódź, pokonując całą drogę w najlepszym czasie. Impreza doszła do skutku m.in. dzięki wsparciu finansowym SKW, Taborowi Pod Krzywą, sklepowi Skalnik z Jeleniej Góry i kilku prywatnym osobom, bez których zawody nie odbyłyby się.

Od kilku lat środowisko wspinaczkowe z Jeleniej Góry znowu zaczęło pokazywać się na arenie zawodów wspinaczkowych. Od roku 2001 kilka osób z Jeleniej Góry wystartowało już w kolejnych edycjach Otwartych Mistrzostwach Wrocławia. Do nich zalicza się Tomasz Kazimierski, Bartosz Tarwacki (SKW), Andrzej Sokołowski (SKW), Konrad Burzawa (SKW), Tomasz Ciepliński (SKW), Paweł Wiśniewski oraz Michał Ciepliński. W rozgrywanych cyklicznie zawodach w dry-toolingu i skialpiniźmie, zarówno w kraju i za granicą regularnie startuje Andrzej Sokołowski. W chwili obecnej jest on czołowym zawodnikiem nadającym ton wspinaniu sportowemu w środowisku jeleniogórskim.

Podziękowania za udostępnienie materiałów dla A. Sokołowskiego