SPOTKANIA Z PASJĄ część II - RAFAŁ FRONIA - RELACJA

SPOTKANIA Z PASJĄ część II – RAFAŁ FRONIA – RELACJA

14 stycznia w Parku Sportowym przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze odbyła się II Edycja SPOTKAŃ Z PASJĄ. Prelegentem był nasz wiceprezes SKW Rafał Fronia. Zaprezentował prelekcję pt: „KROKI W CHMURACH”.

W zapowiedziach miało być o himalajskiej zimie, jednak Rafał nie postawił słuchaczy od razu pod olbrzymią, zimną i groźną himalajską ścianą z wiszącym nad głowami lodowym serakiem. Stopniowo, dawkując emocje i wysokość, wprowadzał w świat gór poprzez szczyty Afryki, wulkany Ameryki Południowej, aż do ośmiotysięczników w Azji. Ponadto nie skupiał się wyłącznie na działalności sportowej, lecz barwnie opowiadał o ludziach czy działalności, którą prowadzi niejako przy okazji swoich wypraw.

Między innymi bardzo ciekawie przedstawił stowarzyszenie budujące studnie w Afryce w którym działa – ŻRÓDŁA ŻYCIA DLA AFRYKI. Dla mnie szczególnie interesujące były jego uwagi o strategii, którą przyjęto przy projekcie, a mianowicie angażowaniu lokalnej społeczności w budowę. Szokująco zabrzmiała jego wypowiedź o wypadkach śmiertelnych mających miejsce przy budowie studni, a będących ceną, która uświadamia tubylcom wartość wykonywanej pracy i niejako kształtuje u nich dbałość o studnie na przyszłość.

Ponadto na prelekcji można było dowiedzieć się, jakie gazety czyta się na szczytach ośmiotysięczników, który polski himalaista produkuje bimber z poręczy krzesła oraz na którą divę polskiego wspinania wysokościowego szarżują himalajskie jaki. Tu nasuwa się od razu myśl, że powszechnie wiadomo, iż byki reagują agresją na kolor „CZERWony”, a „pANI” ta ma w nazwisku analogię do tego koloru).

Po prezentacji zdjęć nastąpiła część dyskusyjna. Pytania zadawali słuchacze w wieku od ośmiu (brawo za odwagę!) do kilkudziesięciu lat. Jeleniogórska publiczność nie zawiodła i prowokacyjnie podjęła temat Adama Bieleckiego, opinie na temat wydarzeń na Broad Peak, kosztów i finansowania wypraw czy wpływu gór wysokich na organizm i zdrowie. Rafał pokazał tu klasę odpowiadając bez formułowania osądów, przedstawiając swoje własne rzeczowe opinie i otwarcie mówiąc o faktach. Myślę, że obie strony były zadowolone, zarówno publiczność za konkret i brak owijania w bawełnę, a prelegent za postawienie mu wysokich wymagań merytorycznych. Podejrzewam, że Rafał nagrodził tę otwartość przedstawieniem na koniec swoich planów trawersu Gasherbrumów,  w których mocno mu kibicujemy.

Podsumowując: II spotkania z Pasją zgromadziły ponad 50 słuchaczy.  Rafał spełnił oczekiwania i doskonale wpisał się w założenia pokazując Pasję przez duże „P”! Swoim wystąpieniem zawiesił bardzo wysokopoprzeczkę dla kolejnych prelegentów. Jednak, jak zapowiedział organizator, kolejna – III część Spotkań z Pasją w dniu 18 lutego 2016 – będzie prezentowała wydarzenie o sumie przewyższeń równej 3 krotnemu wejściu na Mount Everest.

Tomek Ciepliński
(wertykalnakotlina.wordpress.com)