Patrick Edlinger: zgasła Świetlista Gwiazda

Tekst   dotyczący  Patricka  Edlingera  napisałem  z  myślą  o  zamieszczeniu  go na  stronie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Jednocześnie  redaktor  www.wspinanie.pl  poprosił mnie  o  podobny artykuł.
Zgodnie  z decyzją wszystkich zainteresowanych artykuł  ukazuje się równocześnie na obu portalach.
Piotr Paćkowski

Patrick Edlinger - zdjęcie dzięki uprzejmości Yvesa BalluW nocy 16-ego listopada w La Palud w pobliżu kanionu Verdon zmarł w wieku 52 lat Patrick Edlinger.

Odejście wspinacza, który przyczynił się do popularyzacji free climbing-u, odbiło się szerokim echem w internetowej prasie i na portalach społecznościowych. Zgodnie z wolą rodziny i z względu na szacunek wobec zmarłego prasa nie podała przyczyny zgonu.

Pogrzeb odbył się po południu 22 listopada 2012 w Manosque (Alpes de Haute Provence) Organizatorzy Festiwalu Filmów Górskich w Grenoble, na którym Patrick miał w tym tygodniu przedstawić swoje dwa filmy, zajęli się urządzeniem skromnej ceremonii żałobnej. Po jej zakończeniu ciało Patricka zostało przewiezione do miejscowego krematorium. W ostatniej drodze wspinaczowi towarzyszyli wyłącznie najbliżsi.

Patrick Edlinger urodził się 15 czerwca 1960 w Dax w południowo-zachodniej Francji. Kilka lat później osiedlił się z rodziną w okolicach Tulonu. Tam też zaczął się wspinać, początkowo w Kalankach, później w Baou de 4 ouro (Baou czterech wiatrów), na Cimaju i wreszcie w Verdon. Pierwszą drogę solo zrobił w Kalankach kolo Cassis mając 12 lat.
W liceum w Tulonie Edlinger poznał Patricka Berhaulta, który stal się jego stałym wspinaczkowym partnerem i największym przyjacielem. Dwójka małolatów często wagarowała uciekając motorowerem na podtulonskie skałki. Trenowała tam intensywnie według własnej metody, będącej połączeniem wspinania na szybkość i podciągania się na rękach. Jej rezultatem były pierwsze francuskie 6b w Baou (..)