Wspinanie na Piecu zabronione!

Jak podaje portal Wspinka, w Rudawach Janowickich zachodzą zmiany w działalności wspinaczkowej:

„Uzyskaliśmy oficjalną informację od Nadleśnictwa „Śnieżka” o wprowadzeniu zakazu wspinania na prawej części skały Piec w Rudawach Janowickich.
Wprowadzony zakaz ma związek z „działalnością alpinistów i częstymi nielegalnymi biwakami pod tą skałą”, co przyczyniło się do zniszczenia w tym roku lęgu cennego i objętego ścisłą ochroną ptaka. Obecnie pod skałą postawiona została tablica informująca o wprowadzonych zakazach a teren objęto monitoringiem. Z informacji jakie uzyskaliśmy w rozmowie z pracownikiem Nadleśnictwa, zagrożone jest także uprawianie wspinaczki na Skalnym Moście. Jeżeli regulacje wprowadzone na Piecu nie rozwiążą problemów z ochroną przyrody planowane jest wprowadzenie ochrony na terenie wokół obu skał a same skały mają stać się pomnikami przyrody.

Apelujemy o rygorystyczne przestrzeganie ograniczeń wprowadzonych przez Nadleśnictwo „Śnieżka” oraz czynną pomoc w przypadku zaobserwowania łamania ustanowionych regulacji. Jeżeli w przyszłości problemy z gniazdowaniem chronionego ptaka nie ustąpią, najprawdopodobniej utracona zostanie możliwość wspinania się na Piecu i Skalnym Moście!