Noc Foczych Skór (Noc Tulenich Pasu) 2012

Wieczorem 21 stycznia 2012 roku w Janskich Łaźniach na terenie Republiki Czeskiej odbyła się kolejna edycja legendarnych zawodów skialpinistycznych „Noc Foczych Skór 2012”. Tegoroczne zawody były jednocześnie zaliczane do Pucharu Czech w skialpiniźmie oraz Pucharu Europy Środkowej 2012.
Start odbywał się w 2 kategoriach. Kategoria A to zawodnicy klasyfikowani w Pucharze Czech, oraz trasa B (OPEN) amatorzy nieklasyfikowani w Pucharze.

Trasa zawodów prowadziła z Jańskich Łaźni podbiegiem na butach z centrum miasta do dolnej stacji kolejki gondolowej, następnie na fokach w okolice szczytu Cernej Hory ok. (1200m npm). Kolejno po zdjęciu fok kombinacją tras biegowych prowadziła do zjazdu do Peca pod Śnieżką. Tam zawodowcy startujący w Pucharze Czech mieli jeszcze 2 dodatkowe podbiegi, natomiast amatorzy rozpoczynali z okolic hotelu Horizont podejście powrotne na grzbiet i dalej do ośrodka narciarskiego Cerna Hora. Po zjeździe czekał na wszystkich emocjonujący bieg na butach uliczkami miasta do mety. Długość trasy B liczyła około 16 km. Trasa pokonywana była przy czołówkach, padającym nieustannie śniegu, silnym wietrze na grzbiecie oraz gorącym dopingu kibiców.
Łącznie we wszystkich kategoriach wystartowało ponad 140 zawodników.

W kategorii pucharowej wśród mężczyzn zwyciężył reprezentant Czech – Michal Štantejský ze Spindlerovego Mlyna, II miejsce zajął reprezentant KS Kandahar – Tomasz Brzeski. W kategorii kobiet I miejsce zajęła Klaudia Tasz z SN PTT-1907 Zakopane, II miejsce Słowaczka Lenka Hiklova. Wśród weteranów Mariusz Wargocki z KW Zakopane zajął 2 miejsce, ustępując Petrovi Novakowi z Skialpin Klubu Orlickie Hory. Nasi koledzy, reprezentanci Grupy Karkonoskiej GOPR i KW Wrocław, Andrzej Sokołowski i Sławomir Czubak, ulokowali się odpowiednio na 13 i 14 miejscu.

Jeśli chodzi o kategorię OPEN wystartowało tu 70 zawodników i zawodniczek.  W barwach SKW Jelenia Góra debiutujący w zawodach kolega Tomasz Ciepliński zajął ostatecznie 49 miejsce w kategorii mężczyzn. Warto nadmienić że Przemysław Ćwiek oraz Olaf Grębowicz, obaj z GK GOPR, zajęli odpowiednio 40 i 28 miejsce.

Na koniec warto serdecznie zaprosić klubowych kolegów i koleżanki do startu w przyszłym roku.