Trzecia edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge

Trzecia edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge już tradycyjnie odbędzie się w Gliwicach oraz Szczyrku w dniach 17-19 lutego 2012 roku (piątek-niedziela).

Gośćmi specjalnymi będą m.in. zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum Gerlinde Kaltenbrunner oraz kpt. Krzysztof Baranowski, założyciel „Szkoły pod żaglami”, człowiek, który dwa razy opłynął świat. Jak zwykle prezentowane będą najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz odbędą się pokazy ratownictwa GOPR z użyciem śmigłowca. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie „woda”, stąd obecność WOPR-u, który w 2012 świętuje 50. urodziny.

Więcej nt. Festiwalu Wondół Challenge znajduje się w załączonej informacji prasowej oraz na stronie: www.wondol-challenge.pl

Goście Specjalni Festiwalu są do Państwa dyspozycji – proszę tylko o wcześniejsze zgłaszanie chęci przeprowadzenia wywiadu z nimi.

Górskie spływy kajakowe, nurkowanie w wysoko położonych jeziorach, czy wspinaczka po dostępnych tylko z wody skałach lub lodowych formacjach – jak widać „wodne” atrakcje mają z pewnością więcej wspólnego z górami niż mogłoby się wydawać.

Jak co roku festiwal obędzie się w dwóch miejscach:
w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach – 17 lutego 2012 r.
w Orlim Gnieździe w Szczyrku – 17-19 lutego 2012 r.

Podczas imprezy zobaczymy najnowsze filmy, pokazywane na najważniejszym na świecie festiwalu filmów górskich, czyli Banff Mountain Film Festival World Tour. Publiczność będzie mogła zapoznać się z obrazami takimi jak: „Race for The Nose”, który opowiada o walce z czasem w celu pobicia rekordu we wspinaczce po legendarnej 1000 metrowej ścianie The Nose na El Capitanie w Yosemite czy też „Cold” z zimowej wyprawy na Gasherbrum II, który jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających górskich filmów oraz wieloma innymi niesamowitymi produkcjami z gatunku podróży ekstremalnych.
Ponadto, Wondół Challenge będzie promować rodzimą produkcję filmów podróżniczych poprzez prezentację filmu-reportażu Jasia Meli pt.: „Beskid Niski Survival Expedition 2011”, dokumentu „Z hałdy w Himalaje” Darka Załuskiego i Aliny Markiewicz oraz „Korony Ziemi” Martyny Wojciechowskiej.

Oprócz doskonałego kina górskiego i wielu innych atrakcji, podczas Festiwalu odbędą się również spotkania z Gośćmi Specjalnymi, którzy opowiedzą o swoich wyprawach, sukcesach i przygodach zarówno tych mrożących krew w żyłach, jak i tych na wesoło.
Wondół gościć będzie:
Gerlinde KaltenbrunnerGerlinde Kaltenbrunner – jedną z najlepszych himalaistek na świecie, która w 2011 roku m.in.
z Darkiem Załuskim stanęła na szczycie K2, kompletując tym samym Koronę Himalajów i Karakorum. Zdobyła ją bez użycia tlenu;

kpt. Krzysztof Baranowski. fot. A.Wiktorkpt. Krzysztofa Baranowskiego – żeglarza, który dwukrotnie opłynął świat oraz założyciela Szkoły pod żaglami”, a także autora książek o tematyce żeglarskiej;

Stefana Czernieckiego – zwycięzcę Memoriału im. Piotra Morawskiego, członka Alpinus Expedition Team, podróżnika ze specjalizacją z Ameryki Południowej, który opowie o wyprawie w głąb dorzecza Orinoko i Olgę Morawską – pomysłodawczynię Memoriału i autorkę książek podróżniczych;

Kamila Iwankiewicza i Bogumiła Buczyłko – członków pięcioosobowej drużyny nurków, których celem jest eksploracja 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach;

Olę Taistrę – najbardziej utalentowaną kobietę w polskim środowisku wspinaczkowym, która ma na swoim koncie  wiele dróg w przedziale  trudności VI.5 – VI.7 RP w Polsce, a za granicą drogi 8b – 8c RP oraz 7c+ w stylu OS.

 

Ale to nie wszystko. W Szczyrku odbędą się również wystawy zdjęć – Paweł Mszyca pokaże malowniczą fotografię górską, natomiast Wojtek Surdziel zaprezentuje niesamowite zdjęcia podwodne oraz opowie jak fotografować w wodzie. Organizatorzy przygotowali również konkursy dla publiczności, w których nagrody-niespodzianki ufundowała marka Alpinus. Nagrody będzie można odebrać w paczkomatach InPost znajdujących się tuż obok hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku i przed wejściem do Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego w Gliwicach. Wondół Challenge to nie tylko spotkania z filmem i ludźmi gór. To także okazja do promocji aktywnego, rodzinnego wypoczynku i bezpiecznej turystyki. Dlatego na festiwalowych gości czeka sporo atrakcji, w tym m.in.: pokazy ratownictwa i szkolenie z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników GOPR i WOPR czy bieg pod górę RMD Winter Run.
Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. W Szczyrku odbędą się dla nich zajęcia z pieskami w ramach projektu Psia edukacja”, tutaj w roli głównej wystąpi pies Largo oraz zabawy na dmuchanym statku pirackim, który ku uciesze dzieci rusza się jakby płynął.

Więcej informacji znajdziecie na: www.wondol-challenge.pl
oraz na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/pages/Festiwal-G%C3%B3rski-Wond%C3%B3%C5%82-Challenge/294700827056
Sponsorzy festiwalu: Alpinus, PZU, InPost, Lowa, BSK Return S.A., IFM, Dagma, RMD
Organizatorzy: GOPR, Fundacja Radan, Urząd Miasta Gliwice
Współorganizatorzy: WOPR, Politechnika Śląska, Szczyrk
Patroni medialni: Empik.com, Góry, National Geographic Traveler, ceneria.pl, climb.pl,
NPM Magazyn Turystyki Górskiej, drytooling.com.pl, Poza Trasą, planetagor.pl, biegigorskie.pl
Partnerzy: Fundacja Wspierania Polskiego Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, Alpin Sport, Hybryda.tv

Katarzyna Moskalik