Nowy numer Taternika 4/2009

Ukazał się nowy numer „Taternika” (4/2009) a w nim między innymi:Taternik 4/2009

– Luty 1980 roku był dla Polaków szczególny – stanęli zimą na Najwyższym Szczycie Ziemi -Mount Evereście i zdobyli ówczesne Dno Świata – jaskiniowy system Gouffre Jean Bernard. Dlatego w 30. rocznicę tych wydarzeń poświęcamy im w Taterniku sporo miejsca.

Doskonałe fotografie prezentuje też Marcin Jamkowski, były redaktor naczelny National Geographic Polska. A fotki te publikujemy przy okazji rozmowy ze speleologiem Andrzejem Ciszewskim, do której skłoniła nas nie tylko 30. rocznica zdobycia Gouffre Jean Bernard. Andrzej opowiada o swojej młodości i trudnych wyborach między wspinaczką a jaskiniami, o nowej książce, której jest współautorem, dlaczego wycofał się ostatnio z działalności w PZA.

„Było – nie minęło”: tak wprowadza nas w swoje rozmyślania na temat zimowego wejścia na Mount Everest prof. Andrzej Paczkowski. I puentuje: „po polsku nazwa najwyższej góry świata powinna brzmieć – Mount Zawada”. Natomiast Leszek Cichy dedykuje Czytelnikom – jego zdaniem – najlepszy tekst życia. Całości dopełniają zdjęcia Bogdana Jankowskiego.

Numer otwiera jednak inne wydarzenie, o którym dużo mówiło się pod koniec 2009 r. – pierwsze przejście dziewiczej północnej ściany Malanphulan (6573 m) w Himalajach Nepalu przez zespół w składzie: Marcin Michałek, Wojciech Kozub i Krzysztof Starek. Przed nimi ścianę próbowało zdobyć wielu alpinistów, nie dziwi więc, że krakowianie za ten sukces zostali nagrodzeni „Jedynką”.

Niestety, sporo jest pożegnań. W ostatnich miesiącach odeszło sporo osób ze środowiska – Elżbieta Sławińska, Marianna Stolarek, Mira Michalak, Lino Lacedelli, Andrzej Hrebenda, Edward Kęsek, Tomaž Humar, Marcin Tyszko, Michał Maj.

W „Taterniku” znajdziecie też teksty o szkoleniach, relacje z wyjazdów i wypraw, informacje w skrócie z kraju i ze świata, relacje z festiwali.

SPIS TREŚCI
. Od redakcji
. „Siekiera” zdobyta, „Jedynka” w rękach
. Ściana wreszcie uległa (W. Kozub)
. Tajemnica Broad Peak mountain (P. Michalski)
. 30 lat Everestu
. Było – nie minęło (A. Paczkowski)
. Najlepszy tekst, jaki kiedykolwiek napisałem (L. Cichy)
. Trzeba zejść , żeby zwyciężyć (L. Cichy)
. Polski himalaizm zimowy 2010-2015
. Jaskinie jak narkotyk (wywiad z Andrzejem Ciszewskim)
. W lodach Kanderstegu (K. Rychlik)
. Podsumowanie sezonu letniego 2009 w Tatrach (J. Radziejowski)
. Co dalej z taborami? (D. Kicińska)
. Najpiękniejszy komin w Tatrach (B. Kowalski)
. Wspinaczka sportowa
. Festiwal mistrzów (D. Dubicka)
. Gwiazdy w Łodzi (T. Grzywaczewski)
. Nasze Skały (M. Biedrzycki)
. Rozmaitości
. Pomóż „Timurowi”, on pomagał innym
. Jaskinie
. Szkolenie (B. Kowalski)
. Pożegnania
. Recenzje: Moje życie z Zawadą, Polacy w „American Alpine Journal”
. Wspomnienia: Lhotse – pierwszy i ostatni szczyt Jerzego Kukuczki (I.W. Nendza)

Zakup poprzez Antykwariat_Górski_”Filar” – który jest wydawcą i wyłącznym dystrybutorem wersji drukowanej „Taternika”. Cena – 12 PLN.

Pismo niebawem będzie też można kupić w formie elektronicznej na stronie PZA