Andrzej Sokołowski - Nowa droga w Himalajach

KW WARSZAWA:
„WSPANIAŁY SUKCES NA PHARILAPCHA!
Wspaniała wiadomość dociera do nas za pośrednictwem strony freerajdy.pl. Michał Król (nasz klubowy kolega), Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik pokonali nową drogę ” Dzień Niepodległości” WI5+ M7 na północnej ścianie Pharilapcha (6017 m) w Khumbu. Linia ma 1300 metrów, i jak to w wielkiej ścianie, odcinkami słabą asekurację.
Jest to piękny sukces młodego polskiego zespołu i jedno z najlepszych osiągnięć naszego alpinizmu w górach wysokich w ostatnich latach.
Dlaczego? Otóż pn ściana Pharilapcha, wysoka na 1000m, była praktycznie niezdobyta, bo wytyczono na niej tylko jedną drogę, jednak w prawej części. Francuska Bonfire of the vanities WI5 M5+ była dość głośna swego czasu, co wysoko świadczy o klasie ściany. A tymczasem droga chłopaków biegnie centralnym kuluarem prosto na szczyt. Jest to bardzo śmiała linia, trudności wysokie, nagromadzenie duże. Przejście ścianowe w stylu alpejskim – a praktycznie, jeśli chodzi o wyczyn, tylko taki styl liczy się dzisiaj w Himalajach – nawiązuje do najlepszych obecnie trendów, do stylu najlepszych – Prezelja, Housa, Fowlera. To, że nasz młody zespół był w stanie zrealizować taka linię na takiej ścianie wspaniale świadczy o ich umiejętnościach.