20 XI 06 SLAJDOWISKO - Sokół pokazuje szczegóły wspinaczki w TYBECIE !!!!
11 XI 06 Akcja DREWNO 2006 zakończona sukcesem!! Na dowód - GALERIA
9 XI 06 Nowa galeria Sokoła - góry Qonglai, Tybet
5 Xi 06 Odbył się kolejny "Kurs Ekiperów PZA"
16 X 06 Nowy przewodnik wspinaczkowy po Rudawach Janowickich
13 X 06 Stefan Szczurowski nie żyje
28 IX 06 Masala Sound System gra na Śnieżce
28 IX 06 Ślad Zdobywców - Karpacz
  A może Keisergebirge..?
  Powrót w wielkim stylu z Doliny Yosemite!
  Nasi donoszą z Doliny Yosemite!
  NOWE TERMINY SPOTKAŃ CZŁONKÓW SKW
  UWAGA zainteresowani wstąpieniem do Klubu
  Nowa droga dry toolowa k. wodospadu Szklarki
  Zawody w skialpiniźmie -Memoriał im. Waldemara Siemaszki
  Galeria pamiątek z wyprawy Annapurna`79
  SPRAWOZDANIE Z WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW SKW
  NOWY SKŁAD ZARZĄDU SKW
  "KARKONOSZE" PISZĄ O NAS

Aktualności bieżące 1 l 2 l 3 l 4 l 5 l 6 Aktualności archiwalia

 


Sokół pokazał szczegóły wspinaczki w TYBECIE !!!
KIEDY: piątek 24 listopada, godz. 18.oo
GDZIE: Tabor pod Krzywą

powrót


Szczecińsko-karkonoska wyprawa w góry Qonglai
Chiński Tybet - Góry Qonglai 11 października wyruszyła z Warszawy szczecińsko-karkonoska wyprawa w góry Qonglai w Chinach. Celem wyprawy jest eksploracja w stylu alpejskim.
Skład wyprawy:
Marcin Rutkowski "Rutek", Grupa karkonoska GOPR
Andrzej Sokołowski "Sokół", Karkonosz
Marcin Tomaszewski "Yeti", Marmot Team
http://www.wspinanie.pl/serwis/200610/11wyprawa_chiny.php
http://www.wspinanie.pl/serwis/200610/17siczuan_se_erdenqpu.php

GALERIA - TUTAJ

powrót


Kolejny "Kurs Ekiperów PZA"
W dniach 27-29 października 2006 roku odbył się kolejny "Kurs Ekiperów PZA". W szkoleniach uczestniczyło dziesięć osób, w tym przedstawiciele Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.
Działania praktyczne prowadzone były w Dolinie Bolechowickiej na skałkach Zamarła Turnia oraz Mur Pokutników, w Dolinie Kobylańskiej na Wroniej Baszcie oraz w Podlesicach na skałce Kruk. Choć pogoda nie dopisała maksymalnie wykorzystano czas w sektorach skalnych i podczas szkolenia ubezpieczono w nowe atestowane ringi i stanowiska ponad 30 dróg wspinaczkowych.
Szkolenie wynikiem pozytywnym ukończyli działacze sekcji " SKAN" Konrad Burzawa i Artur Sobczyk otrzymując państwowe uprawnienia oraz "Kartę Ekipera PZA".

powrót


Sudetica Verticalia - przewodnik wspinaczkowy po Rudawach Janowickich
Nareszcie po wielu bojach udało się nam wydać przewodnik po Rudawach. Niech nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że nie opisujemy w nim Sokołów, taki bowiem był nasz zamysł! Ponadto osoby bardziej wnikliwe i zorientowane w temacie rudawskich skałek od razu wychwycą, że nie opisujemy wszystkich znanych turni. Taki wybór był konieczny i jest to w pełni świadoma decyzja z naszej strony. Rudawy to po prostu królestwo granitowych skałek – kto wie, może w kolejnej edycji za kilka lat uda nam się poszerzyć treść przewodnika o kolejne skałki. Niech to będzie zachętą dla wszystkich wspinaczy o zacięciu eksploratorskim. Nie bądźcie anonimowi, informujcie nas o swoich przejściach pisząc na biuro@sudetica.pl !
Wszystkich zainteresowanych bliżej tematem nowego przewodnika zapraszamy do odwiedzenia strony www.sudetica.pl
Format: 125x176mm, 148stron, 50 rysunków (dwa kolory), 215 dróg, kolorowe zdjęcia, schematy w dwóch kolorach język polski, angielski, czeski, niemiecki. Obejmuje rejony: Zamkowy Grzbiet, Dolina Janówki, Janowickie Garby.

powrót


Stefan Szczurowski nie żyje
Dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł Stefan Szczurowski "Babcia" (1944-2006) taternik, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR, górski bard, oddany przyjaciel, nauczyciel życia, człowiek gór. Odszedł od nas po wielu zmaganiach z chorobą. Pożegnamy Stefana jutro, to jest w sobotę 14 października o godz. 11.00 na „Starym Cmentarzu” przy ul. Sudeckiej. W najbliższym czasie obszerniejsza notka o człowieku, który na trwale wpisał się w karkonoską historię.

powrót
Masala Sound System
Piątkowy wieczór 22.08.2006 zachwycił nie tylko super pogoda w Karkonoszach. Został też zdominowany kameralnym ale bardzo energetycznym koncertem MASALA SOUND SYSTEM i trwająca do późnych godzin nocnych projekcją filmów górskich. Wszystko co działo się w obserwatorium na Śnieżce było rozszerzoną o Karkonosze częścią Lądeckiego "Przeglądu Filmów Górskich" który rozpoczyna się oficjalnie w najbliższy łikend.
tutaj ---> GALERIA
Maciej Pętlicki

powrót


Ślad zdobywców - Karpacz, 24 września 2006
24 września 2006 uroczyście odsłonięto na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Karpaczu odciski butów wybitnych polskich himalaistów. Pomysł zrealizowany przy współpracy Szkoły Górskiej i Urzędu Miejskiego miał na celu stworzenie "przyjaznego miejsca" dla ludzi "zarażonych" i związanych wspólną życiową pasją. Podczas uroczystości swoje ślady zostawili:
Maciej Berbeka
Leszek Cichy
Anna Czerwińska
Artur Hajzer
Jerzy Kukuczka
Piotr Morawski
Maciej Pawlikowski
Ryszard Pawłowski
Piotr Pustelnik
Wanda Rutkiewicz
Krzysztof Wielicki
Dariusz Załuski
Andrzej Zawada

tutaj ---> GALERIA
Maciej Pętlicki

powrót


Tatry czy Alpy?
TATRY: Wymarzone, legendarne ściany, drogi, które do dziś są wyznacznikiem rozwoju taternictwa. Swojska atmosfera gospodarzy i z każdym się można zrozumieć!

Już zakopianka przypomina o oczekiwaniach na rozwój kraju. Płacąc za parking na Łysej polanie 36 zl, zastanawiamy się, czy w Zermatt nie było taniej. Drożyzna w schronisku + niemiła obsługa nie są tak bardzo istotna wobec perspektywy wspinanie na Mnichu! Potem okazuje się,  ze nie istnieje coś takiego jak przewodnik wspinaczkowy; czy jesteś w topowym polskim rejonie..?
Wszystko to nieistotne, jeździ się tam wspinać! Wspinanie może i ładne, ale mnogość wariantów na jednej drodze oszałamia. Tłumy na klasykach, a na koniec i tak nas zlało!
Może by tak przestać śledzić pogodę na nast. weekend w Tatrach i skorzystać z zaproszenia w Kaisergebirge. To niezbyt popularne wśród Polaków pasmo górskie położone pomiędzy Monachium a Innsbruckiem. Z zachodniej granicy jest to około 600km super autostradą, dojazd w same góry, parking za darmo, podejście do schroniska Srtipsenjoch zajmuje niecałą godzinkę, a w jego obrębie kilka ścian po 500m. W przewodniku długość dróg zaczyna się od 10 wyciągów. Sposób asekuracji identyczny jak w szerzej znanym Hollentalu (rysy i klasyki na własnej, czasem coś dobite, ale znakomita większość dróg, ze względu na ich płytowy charakter jest w pełni ubezpieczona). Ciekawostką jest dwuczłonowa wycena dróg, trudność wraz z powagą asekuracji. Jeszcze większą ciekawostką są ceny w schronisku, zupełnie nie odbiegające od polskich standardów...

Mnogość możliwości wspinaczkowych wokół samego schroniska jest interesująca: dość powiedzieć ze właśnie tam znajduje się pierwsza oficjalna alpejska 7kma “Pumprisse” czy tez ekstremalne drogi Stefka Glowacza. Z przewodnika wynika ze Herr Duelfer też się sporo w tym rejonie napracował.

Jeżeli nie chcesz dać się oskubać góralom, cały dzień czekać z parasolem pod ścianą, bo może się przejaśni, jeśli szlag cię trafia na widok dzikiego jarmarku pod Mokiem w południe, to jedź w keisery! Nie ma tam wspinania takiego jak w Dolomitach, czy Chamonix, ale jest dwa razy blizej!

Po więcej informacji odsyłam do: www.bergsteigen.at
 

powrót


Z Doliny Yosemite powracają Blondas i Sokół.
Przed wyjazdem do Yosemite Valley mieliśmy niepokojące wieści o opóźnionym rozpoczęciu się sezonu z powodu długiej zimy. Z tego powodu odpadło nam kilka potencjalnych celów (drogi były mokre).
Jednak zdecydowanie większą uciążliwością były straszne, dochodzące do 40 st. Upały!
W związku z tym wspinaczka była w tym okresie bardzo ciężka nie tylko ze względu nadmiaru szpeju na sobie:) ale potu zalewającego całe ciało. Specjalne (szkolone chyba w NASA) chmary komarów też uprzykrzały nam życie.
Dlatego też pierwsze dni wyjazdu spędzone na jednowyciągówkach (zapoznanie się ze specyfiką wspinaczki w różnych rozmiarach rys) nie były zbyt efektywne.
Później przyszło załamanie pogody: grad i deszcze. I tak po 4 dniach niepogody zrobiły się warunki do wspinania.  
Na wyjeździe oprócz nas były dwa zespoły z Polski: Tadeusz Grzegorzewski i Paweł Jachymiak - obaj z Nowego Targu - oraz Adam i Paweł Pustelnikowie z Łodzi. Wszyscy mieszkaliśmy na legendarnym Camp 4 gdzie oficjalnie można nocować tylko 7 dni w sezonie! My spędziliśmy tam miesiąc, to jest i tak o kilka tygodni za mało. Naprawdę nie zauważyliśmy kiedy minął miesiąc i żal było wracać do Polski.
Poniżej zamieszczamy chronologiczny wykaz przebytych dróg (jednowyciągowe, jeśli nie podano ilości wyciągów):

Manure Pile Butres

Nutcracker
III 5.8 OS, 5 wyciągów
Dynamic Doubles
5.9 OS, 2 wyciągi
After Six
5.7 OS, (Blondas)
Church Bowl
Church Bowl Tree
5.10b OS (Sokół)
Energizer
5.11b OS (Blondas) – droga ospitowana
El Capitan Base
Moby Dick
5.10a Sokół OS, Blondas
Middle Cathedral Rock
East Buttres
IV 5.9 A0, 11 wyc.
Lower Yosemite Falls
Lenas Lieback
5.9 OS (Sokół)
Royal Arches Area
Serenity Crack + Sons of Yesterday
5.10d OS, 9 wyc.
The Cookie Cliff


Cathy
5.10d OS
Middle Cathedral Rock
Central Pillar of Frenzy
III 5.9 OS, 5 wyc.
El Capitan
Lurcking Fear
VI 5.7 C2F, 19 wyciągów (2 dni + poręczowanie) klasycznie przechodziliśmy wyciągi do 5.10c 
Schultz’s Ridge
Moratorium
5.11b RP, 4 wyc.
Sentinal Rock
Steck-Salathe
IV 5.10b OS 16 wyciągów 11 godz.
El Capitan
West Face
V 5.11c RP, 19 wyc. 16 godz.
GALERIA
Jarek Liwacz „Blondas” i Andrzej Sokołowski „Sokół”

powrót


W Dolinie Yosemite działają Blondas i Sokół. Krótkie wieści "z trasy.
Pogoda wróciła.
Przedwczoraj zrobiliśmy Stecka-Salate na Sentinelu, świetny i pouczający wspin! Szczególnie te squizy:)) Drogę zrobiliśmy sajtem ale takim dziwnym ;). Za pierwszym razem jak pociągnąłem pierwsze 5 wycią-gów musieliśmy uciekać przed nadciągająca burza. Za drugim razem poszło juz bez kłopotów i po 11 godzinach byliśmy na szczycie.
Kilka dni wcześniej zrobiliśmy Lurking Fear na El Capie. Tu tez było ciekawie. Najpierw mieliśmy iść 2 zespołami (Paweł i Tadek z Nowego Targu) ale w końcu Tadek odpuścił i poszliśmy we trójkę.
Dla nas wszystkich był to pierwszy Big Wall ;)
Drogę zrobiliśmy w 2 dni (zaporęczowane 5 dolnych wyciągów). Padło tez Moratorium, RP.

powrót


NOWE TERMINY SPOTKAŃ CZŁONKÓW SKW:
W drugie środy kwietnia i maja (12-tego kwietnia i 10-tego maja) o godzinie 18-tej odbędą się zebrania klubowe członków SKW. Miejscem spotkań będzie sala wykładowa GOPR przy ulicy Sudeckiej. 12 kwietnia - w programie prelekcja o wspinaczkach na Sardynii

powrót


UWAGA ZAINTERESOWANI WSTĄPIENIEM DO KLUBU !
W dziale KONTAKT i TUTAJ do pobrania formularz zgłoszenia wniosku o przyjęcie w poczet członków SKW.

powrót


NOWA DROGA DRY TOOLOWA
Andrzej Sokołowski donosi o powstaniu nowej drogi dry toolowej. Zdjęcia z przejścia w GALERII. Czekamy na szerszy opis.

powrót


SKIALPINIZM  - Memoriał Waldemara Siemaszki 25.03.2006r.
25 marca 2006 roku w rejonie schroniska Samotnia odbyły się Zawody w Ski Alpinizmie- Memoriał Waldemara Siemaszki.
Już po raz trzeci zawody zostały zakwalifikowane do edycji Pucharu Polski w Ski Alpinizmie. Trasa otrzymała homologację od przedstawicieli PZA KNW Macieja Głogoczowskiego i Jacka Bilskiego.
Warunki, (pomimo, że nienajlepsze) pozwoliły na przeprowadzenie trasy łącznie ze szczytem Śnieżki i zjazdem z niej.
Kierownikiem trasy był Jacek Kieżuń, który przygotował ją perfekcyjnie; pomimo złych warunków atmosferycznych nikt nie zgubił drogi. Sędzią głównym był Tomasz Kozina.
Sędziowie trwali na swoich stanowiskach kompletnie przemoczeni, czekając na ostatnią zawodniczkę, która zamknęła zawody po 5h37min. Najszybszym zawodnikiem był Mariusz Wargocki, który przebiegł trasę w ciągu 1h55min. Galerię zdjęć znajdziecie na http://www.szkolagorska.com/galeria01.php#1,
natomiast wyniki zawodów na http://www.szkolagorska.com/wyniki2006.xls.
Liczymy, ze za rok Sudecki KW będzie reprezentowany przez liczną i silną ekipę.

powrót


PAMIĄTKI Z WYPRAWY ANNAPURNA '79' ORAZ NOWE GALERIE
Dzięki materiałom nadesłanym przez Maćka Pętlickiego na stronie poświeconej historii klubu pojawiła się GALERIA pamiątek z wyprawy ANNAPURNA`79 .

powrót


SPRAWOZDANIE Z WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW SKW 13.01.2006.
Zebranie rozpoczęto o godzinie 19.00 W pierwszym terminie obecnych było 6 członków SKW W drugim terminie o godzinie 20.00- obecnych 14 członków - zebranie rozpoczęto.
Na listę obecności wpisało się 14 osób ; wszystkie dysponujące biernym i czynnym prawem wyborczym. Ze względu na obecność tych samych członków SKW jak na zebraniu z dnia 08.12.2005 nie odczytywano sprawozdania z działalności Zarządu drugi raz (Do wglądu w biurze). Zgodnie z punktem pierwszym programu Walnego Zebrania SKW przeprowadzono wybory Przewodniczącego i Sekretarza . Zgłoszono kandydaturę Andrzeja Chruściela na oba stanowiska.
W głosowaniu kandydat przeszedł jednogłośnie. Następnie Przewodniczący zarządził zgłaszanie kandydatur do Komisji Wyborczej i Komisji Skrutacyjnej. Zgłoszono kandydatury do komisji Wyborczej i Skrutacyjnej Ilony Chruściel i Grażyny Mucowskiej.
W głosowaniu wybrano Komisję Wyborczą i Skrutacyjną w składzie: Ilona Chruściel i Grażyna Mucowska. Następnie kolega Marek Pisarski złożył sprawozdanie z działalności statutowej. Kolejno kolega Andrzej Mucowski przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej łącznie ze sprawozdaniem finansowym . W związku z tym nie odczytywano odrębnego sprawozdania skarbnika. Następnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawnioskował o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
W głosowaniu jawnym Walne Zebranie członków w obecności 13 osób za i przy 0 wstrzymujących się
i przy 0 przeciw udzielić absolutorium ustępującemu Zarządowi. Dalej Przewodniczący przeszedł do punktu 4 Zebrania - Wybór nowego Zarządu. Padła propozycja by nie wybierać Prezesa tylko Zarząd , który ze swojego składu wybierze Prezesa. Poddano projekt głosowaniu.
Za było 10 członków, wstrzymał się 1 a przeciw 2. Przewodniczący przeszedł do wyboru nowego Zarządu. Zgłoszono kandydatury:
Maciej Pętlicki - wyraził zgodę
Marek Pisarski - wyraził zgodę
Andrzej Mucowski - wyraził zgodę
Daniel Lipnicki - wyraził zgodę i Jarosław Liwacz- wyraził zgodę.

Kandydatami do Komisji Rewizyjnej zostali:
Roman Bebak - wyraził zgodę
Robert Róg - wyraził zgodę
Piotr Galla - wyraził zgodę. Następnie odbyło się głosowanie czy wybory maja być jawne czy tajne. Przegłosowano tajne:
za 8 głosów
przeciw 2
wstrzymało się 3

Głosowano Zarząd:
Maciej Pętlicki 14 gł.
Marek Pisarski - 13 gł.
Andrzej Mucowski 14 gł.
Daniel Lipnicki 14 gł
Jarosław Liwacz 14 gł.

Komisja Rewizyjna:
Roman Bebak 14 gł,
Robert Róg 14 gł.
Piotr Galla 14 gł. Następnie nowy Zarząd się ukonstytuował i wybrał Prezesa. Oto nowy skład Zarządu:
1. Marek Pisarski- prezes
2. Jarosław Liwacz - v-prezes
3. Maciej Pętlicki - v-prezes
4. Daniel Lipnicki - skarbnik
5. Andrzej Mucowski - sekretarz
Komisja Rewizyjna :
1. Roman Bebak - przewodniczący
2. Robert Róg - członek
3. Piotr Galla - członek
Punkt 5 Walnego Zebrania - wybór delegata na Walny Zjazd PZA. Dokonano wyboru Jarka Liwacza na delegata 14 głosami za. Następnie omówiono plan remontu pieca w chatce po Śmielcem. Przewodniczący i sekretarz Walnego
Zebrania SKW Andrzej Chruściel Zdjęcia z zebrania dostępne są TUTAJ

powrót


NOWY SKŁAD ZARZĄDU SKW
Podczas Walnego Zebrania Klubu wybrany został nowy Zarząd. Mimo niskiej frefencji liczba przybyłych okazała się wystarczająca do przeprowadzenia wyborów. Nowym Prezesem SKW został Marek Pisarski. Wiceprezesami wybrano Kolegów Jarka Liwacza oraz Macieja Pętlickiego.

powrót


"KARKONOSZE" i "TATERNIK" O NAS
Czasopismo "Karkonosze", reaktywowane w roku 2004, ukazuje się jako dwumiesięcznik, od trzech numerów pod nową redakcją Anny Nogi. W ostatnim zeszycie (5/2005/nr235 ) zamieszczono wspomnienie o byłym prezesie SKW, Jerzym Pietkiewiczu (napisane przez Mariusza Czerskiego) oraz omówienie sezonu zimowego 2004-2005 w Śnieżnych Kotłach.
Z kolei najnowszy "Taternik" nr 3-4/2005 zamieścił na okładce zdjęcie autorstwa Andrzeja Sokoła Sokołowskiego z przejścia drogi Cassina na Cima Ovest di Lavaredo. W środku zeszytu w tekście o sezonie alpejskim podane są wszystkie szczegóły tegorocznych dokonań Sokoła w Dolomitach i Alpach.

powrót